Քննարկվել են գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ տեղեկատվության ոլորտների 2023 թ. նախնական բյուջետային ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները
2023 թ. ԿԳՄՍ նախարարությունը նախատեսում է  իրականացնել բյուջետային 20 ծրագրի 183 միջոցառում. բյուջեն կկազմի շուրջ 248,6 մլրդ դրամ, որն 2022 թ. համեմատ ավելի է մոտ 21,8 մլրդ դրամով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը հուլիսի 26-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հրավիրած 2023 թ. նախնական բյուջետային ծրագրերի ու ֆինանսական հատկացումների քննարկման ժամանակ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը ներկայացրել է գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի ոլորտների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրն ու 2023 թ. բյուջեի նախագիծը: «Ուղղորդվելով ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրի առաջնահերթություններով՝ նախարարության համակարգման ոլորտներում նախատեսվում է բացի ընդհանուր ու բնականոն գործունեությունն ապահովող միջոցառումներից իրականացնել մի շարք նոր նախաձեռնություններ՝ ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված լայնածավալ միջոցառումներ»,- նշել է փոխնախարարը, ապա ոլորտ առ ոլորտ ներկայացրել իրականացվելիք ծրագրերը:
Մասնավորապես, գալիք տարում այս տարվա համեմատ հանրակրթության ոլորտում նախատեսվում է ծախսերի շուրջ 12 մլրդ դրամի աճ, որն ուղղվելու է պետական հանրակրթական բոլոր ուսումնական հաստատությունների 8.000-ից ավելի ուսուցիչների, բացառությամբ մաթեմատիկայի, հավելյալ վարձատրությանը՝ 30.000 դրամի չափով:
Արայիկ Խզմալյանի խոսքով՝ կշարունակվեն նախադպրոցական եւ դպրոցական ուսումնական հաստատությունների շենքերի վերանորոգումն ու կառուցումը՝ ներառելով նաեւ գյուղական փոքրաթիվ աշակերտական համակազմ ունեցող դպրոցները: «Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է նախադպրոցական հաստատություններում 3-5 տարեկան երեխաների համար համախառն ընդգրկվածությունը 61,3 տոկոսից 2025 թ. հասցնել 85 տոկոսի»,- ասել է նա:
Հանրային հեռարձակողի խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը ներկայացրել է խորհրդի 2023 թ. իրականացվելիք բյուջետային ծրագիրն ու միջոցառումները: Մասնավորապես, ռադիո եւ հեռուստահաղորդումների հեռարձակման համար եկող տարում նախատեսված է հատկացնել 7 մլրդ 683 մլն 978 հազար դրամ, որն 2022 թ. համեմատ ավելի է 49 մլն դրամով: Հանրային հեռարձակողի խորհրդի կառավարում, համակարգում եւ մշտադիտարկում ծրագրի համար կհատկացվի 174 մլն 52 հազար դրամ:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Երեմ Սիմոնյանը նշել է, որ գրասենյակի կողմից իրականացվելիք «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության» եւ «ՀՀ զարգացման գործընթացում Սփյուռքի ներուժի ներգրավվում» ծրագրերի կատարման համար նախատեսվում է հատկացնել 698 մլն 39 հազար դրամ: «2023 թ. նախատեսվում է երկշաբաթյա ուսումնաճանաչողական «Քայլ դեպի տուն» ծրագրիը՝ 400 սփյուռքահայ պատանու եւ երիտասարդի մասնակցություն, սակայն ընդունվել է 955 հայտ, այդ իսկ պատճառով առաջարկում ենք 400-ը դարձնել 600»,- ասել է նա:

Preliminary Budgetary Programmes and Financial Allocations of Science, Education, Culture, Sport, Diaspora, Youth and Information Spheres for 2023 Discussed
In 2023, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport designs to carry out 183 measures of 20 programmes: the budget will be about 248.6 billion AMD, which is more than about 21.8 AMD compared with 2022. On July 26, the RA Deputy Minister of Finance Armen Hayrapetyan informed about this during the discussion of the preliminary budgetary programmes and financial allocations for 2023 of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Ara Khzmalyan presented the mid-term expenditure programme of the spheres of science, education, culture and sport and the draft budget for 2023. “Being directed by the priorities of 2021-2026 programme, in the coordination spheres of the Ministry it is designed to carry out a number of new initiatives besides the measures providing general and regular activities – wide-scale measures aimed at the improvement of the infrastructures,” the Deputy Minister noted, then presented the programmes to be implemented sphere by sphere.
In particular, in the coming year compared with this year increase of about 12 billion AMD of expenditures is designed in the general education sphere, which will be addressed to additional payment of 30.000 AMD of more than 8.000 teachers, except mathematics, of state general educational all educational institutions.
According to Arayik Khzmalyan, the repair and construction of the pre-school and school educational buildings will continue, including also the schools of rural small number students. “In general, it is envisaged to reach the gross enrollment for 3-5 year-old children in the pre-school institutions from 61.3% to 85% in 2025,” he said.
The Chairman of the Public Broadcaster Council Ara Shirinyan presented the budgetary programme and measures to be implemented in 2023 by the Council. In particular, 7 billion 683 million 978 thousand AMD is designed to allocate in the coming year for the radio and TV programme broadcasting, which is 49 million AMD more compared with 2022. 174 million 52.000 AMD will be allocated for the management, coordination and monitoring of the Public Broadcaster Council.
The Deputy Chief of Staff of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs Yerem Simonyan noted that 698 million AMD is designed to allocate for the implementation of the programmes Armenia-Diaspora Partnership and Bringing Armenian professional potential in the development process of the Republic of Armenia. “In 2023, two-week Step Towards Home educational-cognitive program is designed – 400 Diaspora Armenian teenagers and young people involved, but 955 bids were accepted, and that is why we propose to make 400 to 600,” he said.